sobota 14. února 2015

Jak voní tymián

Tipy v boji proti moribundu

Není to jen titul knihy, kterou bych si chtěla jednou přečíst (musím si nutně udělat seznam toho, co bych si chtěla přečíst a co chci udělat/vyrobit/zařídit, jako motivační donucovadlo k psaní bakalářky!), ale i naše strategie proti kašli a nemocem. Co nám tedy pomáhá?


1) zdravá strava

V první řadě, když slyším, že dítě je již "chycené" nemocí (neboť není zakašlání jako zakašlání, matka prostě pozná, co je zakašlání, kdy dítěti něco zaskočí, a co je zakašlání, které znamená počátek rýmy), nasazujeme tvrdě zdravou stravu. Čerstvé ovoce, zelenina, zeleninové polévky. Žádná těžká či sladká jídla. Ať může tělo bojovat s nemocí a neřešit trávení jídla či zpracovávání sladkostí. Pokud se počátek nemocí podchytí včas, spolu s teplem a nevycházkami je třetí den po "nudlení".


2) tymiánový sirup

Nejen, že je chuťově výborný (a je možné v něm "schovat" hořké léky), ale pomáhá i v boji proti vlhkému kašli. Dělala jsem i verzi s majoránkou a dobromyslem (oreganem). Příště vyzkouším univerzální verzi i na suchý kašel se slézem. Na kašel je vhodný také jitrocelový sirup, ten se nám však od léta zkazil...


3) tymiánový krém

Když jsem byla malá, nejvíce mi na kašel zabíral olejový zábal - tedy nahřátý olej, vata, igelitový pytlík a nahřátý ručník nebo plena. Mému dvouletému chlapci to bylo ale nepříjemné a nenechal si jej na hrudník přiložit... Bylo třeba prohřátí hrudníku zařídit jinak.
Chtěla jsem si vyrobit tymiánový krém podobný tomu, který můžete znát od firmy Just. Pátrala jsem po různých verzích, ze kterých se mi nejvíce zalíbila tato. Má super konzistenci, krásně se roztírá i vstřebává. Po aplikaci jsem však zjistila, že neprohřívá úplně tak, jak jsem si představovala - proto jsem ho dle vzoru Justového krému vylepšila o EO eukalyptus, borovice, mateřídouška... Pokud máte doma i rozmarýn, heřmánek, a citroník, přidejte i ty. Na příští zimu budu také bylinky nakládat přímo do oleje.
Krémem natírám hrudník (i záda), plosky a nárty nohou. Obojí řádně promasíruji a prohřeji - pozor ale, nikdy nemasírovat přímo po páteři! Ponožky a tričko nechám prohřát na topení a po masáži dítě hned ustrojím.
Nevím, jak vaše, ale moje dítě si to náležitě užívá.


4)tradičně - dětský bylinný čaj proti kašli, na imunitu

My jsme použili kupovaný dětský čaj - se šípkem, mateřídouškou, anýzem, lipovým květem, květem černého bezu a diviznovým květem. Na kašel také účinkuje dobromysl, sléz.


5) doma/venku

Když je dítě nemocné, zůstáváme ve většině případů doma. Tam větrám, udržuji vzduch vlhký, dítě je ustrojené víc, než normálně. Když je prohřáté (ale ne zpocené), lépe se dítěti vykašlává, uvolní se dutiny. Ven vycházíme jen když je slunečno, bezvětří a mráz, abychom "vymrazili" bacily.Doma nám v aromalampě voní například Aromeclima, EO Mateřídouška, EO Borovice,... 


6) sprcha/vana

Během nemoci nekoupeme ve vaně, pouze pokud je dítě zpocené (z důvodu horečky, teplého oblečení), rychle osprchujeme. Pokud se o dítě nemoc zatím jen pokouší, osvědčil se nám eukalyptovo-tymiánový koupelový olej od Hádka. I pro sebe bych ho nejraději kupovala po litrech...


7) odsávání/smrkání

Pokud má dítě rýmu, která mu teče z nosu, pouze otírám kapesníkem, pokud umí smrkat, nechám jej se vysmrkat. Když bylo dítě menší, odsávala jsem jen, když se nemohlo nakojit, když se hleny dusilo, apod. Existují studie, které prokázaly, že při nadměrném odsávání hlenů se tyto hleny tvořily ještě více. Takže všeho s mírou...

Snad nám našich pár tipů pomůže se vypořádat s teď tak rozšířenými nemocemi. Už aby bylo jaro!

Jaké jsou vaše tipy a zaručené postupy? Co ve vaší přírodní lékárničce nesmí chybět? Podělte se! :-)


2 komentáře:

  1. Dnes jsem celkem náhodou narazila na Váš blog. Nedá mi to a musím Vám napsat. Moc se mi líbí, jste moje krevní skupina. Recyklovat co jde, něco si ušít, co jde, to vyrobit sama a mít radost z tvoření jako bonus.
    Budu ráda nakukovat a těšit se na další příspěvky.
    A posílám moc sil k překonání nehezkých bolestí na duši a přeji, ať je čas zahojí.

    OdpovědětVymazat